Sposób na Alcybiadesa - opracowanie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Sposób na Alcybiadesa - plan wydarzeń

1. Wspomnienia Ciamciary czasów szkolnych po maturze.
2. Reprymenda w gabinecie nauczycielskim.
3. Nakaz Alibaby uspokojenia ciała pedagogicznego.
4. Pogorszenie sytuacji przez wypadek w pracowni chemicznej.
5. Bezskuteczne poszukiwanie sposobu na nauczycieli u starszych kolegów.
6. Porwanie Szekspira podczas próby teatralnej.
7. Negocjacja z Wątłuszem.
8. Zakup „sposobu na Alcybiadesa”.
9. Pierwsza próba Wielkiego Bluffu.
10. Występ w... więcejCzas i miejsce akcji „Sposobu na Alcybiadesa”

Powieść „Sposób na Alcybiadesa” rozpoczyna się we wrześniowe popołudnie, gdy główni bohaterowie – Ciamcia, Zasępa, Słaby i Pędzel trafiają na początku ósmej klasy do gabinetu dyrektora: „Dość powiedzieć, że zaczęło się w gabinecie Dyra. Pamiętam, cała nasza czwórka stała tam pod ścianą[…] Do zagadek stulecia będzie należał zdumiewający fakt, w jaki sposób w ogóle znaleźliście się w ósmej klasie...[…]Było... więcejGłówne wątki powieści „Sposób na Alcybiadesa”

Główne wątki powieści „Sposób na Alcybiadesa” przeplatają się i nie sposób ich całkowicie od siebie oddzielić. Główny wątek to losy klasy ósmej A, która zmuszona jest do nadrobienia szkolnych zaległości, ponadto poznajemy chlubne dzieje Szkoły im. Lindego, a także jednego z jej profesorów – Tymoteusza Misiaka. W niemal wszystkich wydarzeniach bierze udział czwórka szkolnych kolegów – ich przyjaźń to kolejny... więcejProblematyka „Sposobu na Alcybiadesa”

Głównym problemem poruszonym w powieści „Sposób na Alcybiadesa” jest zagadnienie metod pedagogicznych stosowanych w Szkole im. Lindego w Warszawie. Zderzają się tu dwie koncepcje nauczania – tradycyjny sposób oparty na dyscyplinie i szkolnym rygorze oraz wolnomyślicielski oparty na zaufaniu do uczniów i wierze w ich bystrość oraz inteligencję.

Pierwszy z nich reprezentuje dyrektor, wychowawca Żwaczek oraz pani Kalino. Przekazywanie... więcejKompozycja i narracja „Sposobu na Alcybiadesa”

Powieść młodzieżowa „Sposób na Alcybiadesa” opowiada o życiu warszawskiej Szkoły im. Lindego, o relacjach nauczycieli i wychowanków. Mimo dydaktycznego wydźwięku zaskakuje wielością wątków, oryginalnych przygód i literackich form (dialog, opowiadanie, opis).

Powieść Niziurskiego składa się z siedemnastu kolejnych rozdziałów, które jednak nie noszą tytułów. Powieść rozpoczyna scena, w której główny bohater-narrator... więcejJęzyk powieści „Sposób na Alcybiadesa”

Na uwagę w powieści zasługuje przede wszystkim gwara uczniowska. Niziurski naśladując slang (żargon) młodzieżowy uprawdopodabnia szkolne perypetie uczniów („gogowie” to nauczyciele, pedagodzy, „lufuy”, „bomby” – najgorsze oceny, „laba” – czas wolny, „czerwoniak”, „Tatuś” – 100 złotych). W powieści występuje wiele przezwisk i ksywek – Ciamciara... więcejJak wyglądała szkoła w „Sposobie na Alcybiadesa”?

Głównym miejscem akcji powieści Edmunda Niziurskiego „Sposób na Alcybiadesa” jest męska szkoła. To jedenastoklasowa Szkoła im. Samuela Lindego. Szkoła ta ma bardzo dawne tradycje – została założona na Żoliborzu przez Komisję Edukacji Narodowej. O jej poziomie świadczą m. in. wybitni wychowankowie.

Jej uczniowie zawsze walczyli o Polskę, także podczas obu wojen światowych. Wielu uczniów stało się wybitnymi uczonymi,... więcejZnaczenie tytułu „Sposób na Alcybiadesa”

Tytuł powieści Edmunda Niziurskiego na pierwszy rzut oka wydaje się tajemniczy. Alcybiades kojarzy się nam z postacią ze starożytności. Tym bardziej trudne jest skojarzenie antycznej postaci ze „sposobem”. Sposób to określona metoda, forma wykonania lub ujęcia czegoś. Można mieć, znaleźć sposób, czyli uzyskać odpowiednią drogę, metodę do uzyskania lub wykonania czegoś, wiedzieć jak z kimś postępować, użyć fortelu dla... więcejPrzygoda na zamku w Czersku

Po zdobyciu „sposobu na Alcybiadesa” Zasępa wraz z kolegami z paczki – Ciamciarą, Słabiszewskim i Pędzelkiewiczem poszukiwali sposobu, by rozpocząć historyczny Dryf. Najbardziej nadawały się do tego eksponaty. Gdy okazało się, że numizmatyk, kuzyn Pędzelkiewicza – Damian Obol-Pędzelkiewicz nie może użyczyć swych monet chłopcy postanowili udać się na wykopaliska.

Umówili się na niedzielę i na rowerach pojechali... więcej