Znaczenie tytułu „Sposób na Alcybiadesa” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tytuł powieści Edmunda Niziurskiego na pierwszy rzut oka wydaje się tajemniczy. Alcybiades kojarzy się nam z postacią ze starożytności. Tym bardziej trudne jest skojarzenie antycznej postaci ze „sposobem”. Sposób to określona metoda, forma wykonania lub ujęcia czegoś. Można mieć, znaleźć sposób, czyli uzyskać odpowiednią drogę, metodę do uzyskania lub wykonania czegoś, wiedzieć jak z kimś postępować, użyć fortelu dla uzyskania czegoś. Do tej słownikowej definicji słowa „sposób” odwołuje się autor powieści.

Alcybiades był historycznym ateńskim strategiem. Był kluczową postacią ostatnich piętnastu lat II wojny peloponeskiej. Charakteryzowany jest jako wybitny polityk i wódz, któremu brak rozwagi, wygórowane ambicje i skłonność do wystawnego trybu życia przysporzyły wielu wrogów. Dla Greków był postacią kontrowersyjną. Dowiadujemy się, że w powieści Alcybiades to przezwisko, które nosi nauczyciel historii Tymoteusz Misiak. Nosi je wbrew swym historycznym sympatiom, ponieważ uważał Alcybiadesa za miernego wodza, powtarzał: „Niech wam się nie zdaje, iż wystarczy być moim uczniem, aby nabyć mądrości. Alcybiades też był uczniem Sokratesa, a jednak pozostał lekkomyślny i zepsuty”. Misiak uważał się za Sokratesa, jednak złośliwość i małpia przekora uczniów ochrzciła go Alcybiadesem właśnie dlatego, że nie cierpiał tego męża greckiego.

Gdy okazało się, że uczniowie klasy ósmej A mają nikłą wiedzę z wszystkich przedmiotów nauczyciele postanowili przypilnować ich edukacji. Byli poruszeni niewiedzą chłopców, co odbiło się na innych uczniach Szkoły Lindego. Starsi dali ośmioklasistom miesiąc, by uspokoili sytuację. Wówczas jeden z uczniów – Zasępa – postanowił zdobyć sposób na nauczycieli – czyli metodę, by nie ucząc się zaliczać kolejne semestry i przechodzić z klasy do klasy. Rzekomo mieli ją starsi chłopcy. Po wielu perypetiach grupie Zasępy udało się kupić sposób na Alcybiadesa, czyli nauczyciela historii. Był on najtańszy i tylko na niego było stać chłopców. Sposób nazywano SPONAA („SPOsób NA Alcybiadesa”).Tytuł utworu prezentuje główny wątek powieści Niziurskiego, jednak jego dwuznaczność powoduje, że nie zdradza perypetii, jakie przeżywają jej bohaterowie.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Sposób na Alcybiadesa - streszczenie w pigułce
2  Język powieści „Sposób na Alcybiadesa”
3  Problematyka „Sposobu na Alcybiadesa”Komentarze: Znaczenie tytułu „Sposób na Alcybiadesa”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: