Kompozycja i narracja „Sposobu na Alcybiadesa” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść młodzieżowa „Sposób na Alcybiadesa” opowiada o życiu warszawskiej Szkoły im. Lindego, o relacjach nauczycieli i wychowanków. Mimo dydaktycznego wydźwięku zaskakuje wielością wątków, oryginalnych przygód i literackich form (dialog, opowiadanie, opis).

Powieść Niziurskiego składa się z siedemnastu kolejnych rozdziałów, które jednak nie noszą tytułów. Powieść rozpoczyna scena, w której główny bohater-narrator Ciamciara przegląda pamiątki ze szkoły. Właśnie zdał maturę. Jedną z pamiątek jest brulion, w którym zapisany został wydatek na SPONĘ. Narrator zaczyna wspominać skąd wziął się ten zapis… Fragment ten możemy nazwać przedakcją. Akcja właściwa trwa od wrześniowego popołudnia, gdy dyrektor wezwał czterech urwisów do dnia z początku kwietnia, gdy uczniowie klasy ósmej A oprowadzają wycieczkę z Ełku po Warszawie. Podczas fabuły występują liczne dygresje (np. wspomnienie lekcji z panią Lilkowską).

Moment kulminacyjny następuje, gdy chłopcy z ósmej A zdobywają „Sposób na Alcybiadesa”. Zakończeniem akcji jest wycieczka podczas której uczniowie warszawskiej szkoły wykazują się ogromną wiedzą. Wydarzenia przedstawione zostały chronologicznie (prócz pierwszego rozdziału), a kolejne części są kontynuacją już rozpoczętych wątków. W większości wydarzeń uczestniczą czterej główni bohaterowie: Ciamcia, Słaby, Pędzel i Zasępa. Akcja przeprowadzona została dynamicznie.

Narrator często odbiega od głównego wątku akcji, by zaciekawić czytelnika, urozmaicić narrację. Często wprowadza sytuacje niespodziewane (atak mrówek na Szekspira i chłopców) i zaskakujące, jak sen Ciamciary, który na początku wydaje się autentyczny. Narratorem jest Marcin Ciamciara, jeden z dawnych uczniów klasy ósmej A, który zdał maturę w Szkole im. Samuela Lindego w Warszawie. Narracja jest prowadzona w pierwszej osobie, o czym świadczą czasowniki: „zrobiłem”, „pamiętam”, „dokopałem”, „stwierdziłem”, zaimki osobowe – „:ja” i dzierżawcze „moja”. Czasem narrator, jako jeden z czwórki członków paczki, wypowiada się w pierwszej osobie liczby mnogiej („zadecydowaliśmy”), a także mówi: „my”, „nam”, „nasze”.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Sposób na Alcybiadesa - streszczenie w pigułce
2  Edmund Niziurski - biografia
3  Język powieści „Sposób na Alcybiadesa”Komentarze: Kompozycja i narracja „Sposobu na Alcybiadesa”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: